OTSING
  Moodne pööninguluuk säästab ruumi
05.09.2008

Allatõmmatav moodne pööninguluuk sõltub maja ehitusprojekti eritingimustest ja laetalade konstruktsioonist.



"Pööninguluugi määravad ruumi kõrgus põrandast laeni ja laetalade vaheline kaugus," selgitab Lokman ASi tootejuht ja kaupluse juhataja Andrei Doronin moodsa pööninguluugi valiku iseärasusi.
Kui uuel majal on laetalade asukoht tavaliselt teada ja näha, siis vanal majal tuleb need eraldi üles otsida.

Vanal majal uuri olukorda

Uuel majal võib Doronini kinnitusel luugi sobimatuse korral laetalad vekseldada, st lõigata üks tala läbi ja siduda see teistega, tekitades nii sobiva luugiava.
Samas vanal majal soovitab Säästva Renoveerimise Infokeskuse juhataja Tarmo A. Elvisto enne vekseldamist olla ettevaatlik. "Ehkki eraldi projekti ei nõuta, tasub enne tala katkestamist uurida laekonstruktsiooni põhjalikult," tõdeb ta. Kahtluste puhul soovitab Elvisto pöörduda restaureerimisarhitekti või restaureerimisinseneri poole ja hoiduda pelgalt vanale ehitusprojektile lootmise eest.

Tulekindlus olgu projektis

Doronini väitel eksitakse pööninguluugi tellimisel tulekaitsenõuete vastu, arvates, et paigaldatav luuk ei pea olema tulekindel. Tegelikult peab pööninguluugi tulekindluse nõue kajastuma uue maja ehitusprojektis. Kuna tihti ehitatakse vaid ehitustehniliselt ebainformatiivse eskiisprojekti järgi, jääbki tulekaitsenõue omanikule uduseks.
Tulekindlusegi puhul peab projektis olema, kas see on 30, 60, 90 või 120 minutit.
Doronini kinnitusel tuleb ostjal panna tähele, kas luuk on tulekindel või mitte. Rääkimata soojustatusest, mis külma pööninguga majal on möödapääsmatu.

Väike ava nuhtluseks

Liiatigi jätavad projekteerijad tema kinnitusel luugile vaid minimaalava 600×800 mm. Kuna luugi pikkus määrab ka lahtikäiva trepi pikkuse, lisandub oht, et trepp põrandani ei ulatugi. Kui puitvahelaes saab ava muuta, siis raudbetoonlae puhul eeldab see ränka tööd.
Vältimaks tõrkeid luugi töötamisel, soovitab Entroy OÜ müügijuht Marko Rebane selle lasta paigaldada spetsialistil.

Kui Doronin soovitab pööninguluukidel aeg-ajalt liikuvaid sõlmi määrida, siis Rebane peab neid oma roostevabade ja kaitstud detailidega hooldusvabadeks. Kasutatakse viimase kinnitusel pööninguluuki ju aastas vaid kümme korda ja sedagi vaid ventilatsioonisüsteemide hooldamise jaoks.
Erinevalt traditsioonilisest ülestõugatavast luugist avaneb kõnealune alla tõmmates, seega on sellele suletult peale astumine pööningulkäijale eluohtlik.

Kommentaar
Margus Leis
päästeameti järelevalve osakonna projektide- ja ehituskontrolli juht

Üldised ehituslikud tuleohutusnõuded on kirjas valitsuse 2004. a 27. okt määruses nr 315, mis hakkas kehtima 1. jaanuaril 2005.

Täpsemad tehnilised lahendused on projekteerimisnormis "EPN 10.1. Ehitiste tuleohutus. Üldeeskiri." Kortermajade ning hoonete puhul, mis on üle 9 m kõrged ja kasutatava ruumikõrgusega üle 60 cm, peab võimaldama päästemeeskonna juurdepääsu pööningule.

Seega kortermajade trepikojas on üldjuhul tulekindel pööninguluuk nõutav, eramute puhul tuleb lähtuda pööningu kõrgusest. Pööninguluugi tulepüsivuse nõue on pool hoone seintele ja lagedele esitatavast tulepüsivusajast ning luugi minimaalsed mõõdud on 600×800 mm. Kortermajadel hoiab tuletõkkeluuk ära tule levimise pööningult trepikotta, mis on ainus väljumistee hoonest.

MIS ON MIS

Pööninguluuk - laest allatõmmatav ja lahtikäiva trepiga pööningulekäigu vahend. Võib olla soojustatud või soojustamata või tulekindel.

HINNAD
kroonides

-Lokman AS 3600-9000
-Entroy OÜ 3600-9000
-BN-Eesti OÜ 6675
-Hansaco OÜ 2000-3894

Ära astu suletud luugile!

LUUKI VALIDES:

-Kortermajades on nõutav tulekindel luuk
-Külmale pööningule pane alati soojustatud luuk
-Uuri, kas ehitusprojekt nõuab tulekindlat luuki
-Vanal majal uuri korralikult laekonstruktsiooni tegelikkuses enne talade katkestamist
-Mõõda laekõrgus ja talade vahekaugus

www.aripaev.ee
 
Ehitus.ee artiklid
Ehitus töökohale kandideerimine Soomes
 
Töö Soomes on paljude eestlaste seas populaarne valik.
Ehitussektor on eriti hinnatud, pakkudes häid palku ja pikaajalisi töövõimalusi. Paljud tööpakkumised hõlmavad elamiskohta ning palk võib ulatuda 14-22 eurot tunnis, olenevalt oskustest.
Puhkusetasud lisanduvad sissetulekule ja preemiad makstakse kvaliteetse töö eest.
Tööstus ja tehasetöö on samuti levinud. Soome tööhõive on stabiilne ja paljud ettevõtted pakuvad pikaajalist tööd ning ühiseid koostööpartnereid.
Tööle kandideerimisel on oluline elamisluba. Selle saamine on Soome majandusministeeriumi ja valitsuse poolt reguleeritud. Soomes töötamine eeldab ka tulumaksu tasumist.
Töö valdkond ja hõive sõltuvad isiklikest oskustest ja kogemustest. Soomes töötab palju renditöötajaid, kes saavad toetuda rendifirmale elamiskoha ja tööga seotud korraldustes.
Hea on kursis olla ka Soome seadustega. Kõigis tööalastes küsimustes oskab aidata Rakennusliitto, mis seisab töötajate õiguste eest.
Kasuks tuleb Soome keele oskus ja tööga seotud jooniste lugemise oskus. Analüütika ja statistika oskused võivad olla mõnes tööpositsioonis vajalikud.
Korterid ja muud elamistingimused võivad varieeruda, seega on mõistlik uurida pakkumisi põhjalikult enne lepingu sõlmimist.
Eures süsteem ja prognoos tööturule aitavad sul leida sobiva töökoha. Ettevõtlus ja töökorraldus Soomes on hästi reguleeritud, muutes töötamise sujuvaks ja turvaliseks.
Kõik vanemad uudised leiad arhiivist
Login
Kasutaja:
Parool:
Registreeru
Unustasid parooli?

Soovitame
Energiasäästliku küttetehnika täielik tootevalik
STRAGENDO OÜ ehitus- ja mööblipuit
Kõik õigused kaitstud 2007 – 2024, ehitus.ee  |  Turismiweb.ee  |  Sisustusweb.ee
e-mail: info@ehitus.ee / tel. 6 818 880