OTSING
  Koledast värvikihist saab lahti
08.09.2008

Õhukese värvikirme eemaldab edukalt keemiline pasta, paksu kihi puhul tasub otsida abi kuumusega sulatamisest.



Mehaanilisteks meetoditeks vana värvi eemaldamisel on värvi maha kaapimine, lihvimine ja kuumusega sulatamine, värvieemaldusgeelid ja -pastad seevastu panevad vana värvikorra kobrutama kangete lahustite abil.

"Üldiselt on mehaaniline eemaldamine värvieemalduskeemiast siiski lollikindlam," nendib ennistuskoja Kuukaar projektijuht Indrek Joala. "See on küll kohati töömahukam meetod, aga vahel teisiti ei saagi, sest keemiale ei allu kaugeltki iga pind, näiteks vanade polüesterlakkide all oleva pinna puhastamiseks pole värvieemalduskeemia kuigi tõhus."



Pärast keemia kasutamist tuleb pind hoolikalt puhastada, muidu võib keemia ka uue värvikihi all toimima hakata ja selle pinnalt kobrutama kangutada.

Joala hinnangul on kõige tõhusam enamasti kombineeritud meetod - näiteks puhastada pind kuumapuhuriga ja viimistleda kaaplehega. Värvikirmed saab pinnalt tõhusalt kätte ka lubja-seebipasta või värvieemalduskeemia, näiteks Wenfexi abiga. "Liivapaberiga puhastamisel tuleks alustada jämedamast paberist ja minna peenema poole, nii lihvitakse välja need vigastused, mis puidule jämedama paberiga tekkisid," juhendab ta.



Kaupluse Majatohter müüja Karin Kirtsi kinnitusel on tuntuim värvieemaldaja hetkel kuumapuhur. "Aga ka speed-heater'i populaarsus kasvab meeletult, meilt renditavad on kogu aeg väljas," kinnitab ta. "Meie kauplusest saab selle nädalavahetuseks laenutada 300 krooni eest."

Metalli pinnalt sobib värvi eemaldada terasharjaga, mis kinnitatakse näiteks trelli külge või lahusti abil. "Üheks võimaluseks on panna anumasse nitrolahustit või atsetooni ning asetada detail sinna sisse. Mõne aja möödudes saab selle juba pesuharjaga puhtaks nühkida," soovitab Joala. "Puitdetailid sellist niiskust ei talu."



Hästi toimivad ka värvieemalduskeemia kompressid - detail kaetakse vahendiga ning mässitakse kilesse, mis hoiab aurud toimimas. Tugevaid detaile võib ka hetkeks ahju panna, kus värvikiht juba vähem kui kümne minutiga maha põleb, ent taoline kuumutamine muudab metalli alati nõrgemaks. "Detaile, mis saavad hiljem suurt koormust, näiteks uksehingi, ei tohi niiviisi puhastada," hoiatab Joala. "Kui hinged pärast külge kruvitakse, näib esmapilgul kõik korras olevat, aga need võivad hiljem lihtsalt pooleks murduda."

Kui tuleohutus võimaldab, on kivi pindu efektiivseim puhastada põletiga. Nii saab maha paksu värvikihi, aga jääb ka oht aluspind rikkuda. Lihtsaim viis kivilt värvi kätte saamiseks on mehaaniline, näiteks kivilihvimise kettad ja terasharjad. Keemia kasutamisega tuleb olla ettevaatlik - paekivi on lihtne rikkuda, kuna vale keemia võib muuta pinna poorseks.

Tööohutus eeldab maski ja kindaid

"Osa vigu on tingitud hoolimatusest, osa aga teadmatusest," sõnab OÜ Kuukaar projektijuht Indrek Joala. "Teadmatusest tingitud veaks on vale maski kasutamine: tolmumask värvieemalduskeemiaga töötamise ajal teeb kasu asemel kahju, kuna mürgised aurud kogunevad maski taha ega saa enam välja."

Kui aga ohutusnõudeid eirata, siis võib juhtuda ränki õnnetusi. "Pahatihti värvi eemaldamisel turvalisuse peale ei mõelda," nendib Indrek Joala. "Ohutus peaks olema osa töökultuurist. Värvieemalduskeemiaga töötamise ajal ei saa esiotsa arugi, et käe peale sattunud piisake haiget teeks. Paraku on nii, et kui see tunda andma hakkab, on auk järel. Õnnetuse korral tuleb kohe maha pesta ja töötamise ajal kanda pakse kummikindaid."

Sobiliku maski värviaurude- ja tolmu keskel töötamiseks leiab tööohutusele spetsialiseerunud kauplusest, näiteks Tamrex Ohutuse ASist, kus müüja oskab soovitada ka sobivat filtrit. Vastavalt töö spetsiifikale võib vaja minna tolmu- või gaasifiltrit.

Tähtis on ruumi ventilatsioon, kui võimalik, tuleks töötada õues.

Karin Kirtsi Majatohtrist kinnitab, et teadmatusest lõhutakse ka töövahendeid, näiteks virutatakse speed-heater otse põrandale ja lõhutakse niiviisi masina lambid.

Koduseks värvieemalduseks sobib nii keemia kui ka mehaaniline kaapimine
Igal meetodil on oma plussid ja ohud

Värvieemalduskeemia
-silmas pidada tööohutust, kasutada maski ja tugevaid kindaid
-hea kasutada kombineeritud meetodina, näiteks pärast suure värvikorra eemaldamist saavutamaks päris puhast pinda
-pärast töö lõppu puhastada pind sooja veega, lubjapasta korral äädikalahusega, muidu võib pind niiskudes jälle uue värvikihiga reageerima hakata

Kuumapuhur
-eemaldab hõlpsasti ka paksu värvikorra
-oht puitu põletada, töötades tuleb olla tähelepanelik
-vanade akende jms klaasdetailidega esemete puhastamisel eemaldada enne töö algust klaasid, sest suur kuumus tekitaks sinna hõlpsasti praod.

Kaapleht
-sobib hästi viimase värvikihi maha võtmiseks, sobib kasutada ka koos keemilise värvieemaldusvahendiga
-Kaaplehega puhastatud pinda sobib viimistleda liivapaberiga, mis lihvib välja kaapimisjäljed. Kaaplehe materjaliks sobib näiteks vana saag, millest lõigatakse plekikääridega sobiva suurusega tükk, mille äär teritatakse, äär võiks olla õige pisut kumer, et vältida sisselõikeid.

Speed-heater
-sobib suurte lauspinnaliste alade puhastamiseks (nt põrand)
-sulatab ühtlaselt ja nii saab mitmekordse värvikihi korraga kätte
-töö kiirus ja tootlikkus on head, lõppviimistluseks kasutada näiteks pastasid.

Allikas: Indrek Joala

Vale meetod rikub pinnalaotuse
Vead värvi eemaldamisel

Kuumusega puhastamine
-Puidu pinna ülekõrvetamine, tekitades söestunud kohti.
-Profiili harjade rikkumine.
-Tööohutusreeglite eiramine.
-Metalldetailide ülekuumutamine.

Traatharjaga puhastamine
-Terasharja kasutamine puidu pinnal pole hea, sest puidu pinnale tekitatakse seeläbi vigastusi ja jooni, rikutakse profiilide pinda.
-Muudetakse ettevaatamatu kaapimisega profiili kuju.

Keemiaga puhastamine
-Ohutusnõuete eiramine.
-Puhastuskeemia jäetakse pärast töö lõppu välja pesemata ja see võib hakata hilisemast värvist läbi sööma.

Survepesu ja liivaprits
-Pind muutub poorseks ja hävineb kiiremini - need pinnad tuleb pärast töötlemist kindlasti katta.

Allikas: Indrek Joala

www.aripaev.ee
 
Ehitus.ee artiklid
Ehitus töökohale kandideerimine Soomes
 
Töö Soomes on paljude eestlaste seas populaarne valik.
Ehitussektor on eriti hinnatud, pakkudes häid palku ja pikaajalisi töövõimalusi. Paljud tööpakkumised hõlmavad elamiskohta ning palk võib ulatuda 14-22 eurot tunnis, olenevalt oskustest.
Puhkusetasud lisanduvad sissetulekule ja preemiad makstakse kvaliteetse töö eest.
Tööstus ja tehasetöö on samuti levinud. Soome tööhõive on stabiilne ja paljud ettevõtted pakuvad pikaajalist tööd ning ühiseid koostööpartnereid.
Tööle kandideerimisel on oluline elamisluba. Selle saamine on Soome majandusministeeriumi ja valitsuse poolt reguleeritud. Soomes töötamine eeldab ka tulumaksu tasumist.
Töö valdkond ja hõive sõltuvad isiklikest oskustest ja kogemustest. Soomes töötab palju renditöötajaid, kes saavad toetuda rendifirmale elamiskoha ja tööga seotud korraldustes.
Hea on kursis olla ka Soome seadustega. Kõigis tööalastes küsimustes oskab aidata Rakennusliitto, mis seisab töötajate õiguste eest.
Kasuks tuleb Soome keele oskus ja tööga seotud jooniste lugemise oskus. Analüütika ja statistika oskused võivad olla mõnes tööpositsioonis vajalikud.
Korterid ja muud elamistingimused võivad varieeruda, seega on mõistlik uurida pakkumisi põhjalikult enne lepingu sõlmimist.
Eures süsteem ja prognoos tööturule aitavad sul leida sobiva töökoha. Ettevõtlus ja töökorraldus Soomes on hästi reguleeritud, muutes töötamise sujuvaks ja turvaliseks.
Kõik vanemad uudised leiad arhiivist
Login
Kasutaja:
Parool:
Registreeru
Unustasid parooli?

Soovitame
Energiasäästliku küttetehnika täielik tootevalik
STRAGENDO OÜ ehitus- ja mööblipuit
Kõik õigused kaitstud 2007 – 2024, ehitus.ee  |  Turismiweb.ee  |  Sisustusweb.ee
e-mail: info@ehitus.ee / tel. 6 818 880