OTSING
  Laudvooder tahab liikuda
08.09.2008

Kestev välisvoodrilaudis vajab 22millimeetrist taganttuulutust, punnidevahelist liikumisruumi ja kindlat kinnitust.

"Väga tihedalt ei maksa voodrilaudu punnipidi kokku peksta, muidu läheb laudis niiskusega kummi ja naelad ronivad välja," jagab oma kogemusi Saue valla eramuomanik Ants Uus. Oma vana palkmaja taastamisel eraldas ta seintest pehkinud osad ning kattis seina kivivilla ja tuuletõkkeplaatidega. Poole sentimeetri paksustele vaheliistudele tulid voodrilauad.

Vahe veelauaga ja punnide vahel tagab kestvuse

ASi Puukeskus müügijuht Eero Rakaselg leiab, et juba 22millimeetrine vaheliist tagab laudisele piisava taganttuulutuse.

Sama firma laokaupade ja ostu-müügi spetsialist Erki Lõhmus soovitab alumise voodrilaua ja veelaua vahele kindlasti ligi poole sentimeetrise vahe jätta, et õhk laudvoodri alla liikuma pääseks. Lisaks võimaldab vahe vihmast või sulavast lumest niiskuva voodri allserval kiiresti kuivada. Ideaalseima tulemuse peaks tema kinnitusel saama alumise laua allserva lõikamisel umbes 45kraadise nurga all.

Okupatsiooniaja kitsikuse pärandina olid seni levinud 95 millimeetri laiused voodrilauad. Seevastu nüüd on taas moodi minemas laiemad - 120- kuni 145millimeetrised lauad, tõdeb ASi Puumarket osakonnajuhataja ja kliendihaldur Meelis Kaupmees. Ehkki laiem laud kuivab kauem ja kipub kliimamuutustes lihtsamini kuju muutma, usub ta, et standardniiskus 18-20 protsenti peaks tagama igasuguse laua kujukindluse.

Lõhmuse seletusel tulekski aastatepikkuse püsivuse nimel nii poolpunnlaudade kui ka täispunnlaudade seinapanemisel jätta punnipõhja ja teise laua punni vahele umbes kolmemillimeetrine vahe. Punnidevaheline pilu laseb laudadel sügisniisketes ilmaoludes paisuda, et siis kuivades taas kokku tõmbuda. "Tavalise veana pekstakse lauad tihedalt üksteise vastu kinni ja siis imestatakse, et sügisel kogu vooder üles kummub," lisab ta.

Kaupmehe sõnul on paisumisvahede suhtes eriti tundlikud täispunnlauad. Kui tihedalt üksteise vastu löödud poolpunnlaudadel on veel

paisumiseks ja kahanemiseks ruumi, siis täispunnlaudadel see ruum peaaegu puudub ja lauad lähevad lõhki.

Peata naelad lasevad lauad ajapikku liikuma ning lahti

Seega soovitab Kaupmees horisontaallaudise puhul eelistada poolpunni. Vertikaallaudise puhul täispunni - siis ei pääse vihmavesi voodri vahele.

Välisvoodrilaudade kinnitamisel tuleb Lõhmuse ja Kaupmehe kinnitusel kasutada tsingitud naelu või kruve, muidu rikuvad roostenired laudise, eriti värvitud laudise. Kui Uusi arvates on sobivaimaks laudade kinnituseks kruvid, siis Kaupmees siin eelistusi ei näe. Samas hoiatab ta aga kasutamast ilma peata naelu, mis ei lase küll pärast naeltel eriti paista, kuid vähese lukustusvõime tõttu lasevad lauad ajapikku seinast lahti.

Kommentaar
Tarmo A. Elvisto
Säästva Renoveerimise Infokeskuse juhataja

Väga kuivi punnlaudu ei tasu kokku suruda, siis ei ole neil paisumisvahesid ja niiskudes võivad need puruneda. Teisalt, liiga märjad lauad võivad kuivades kaarduda ning tuua seina seenkahjustused. Seega alla 17protsendise kuivusega lauad sobivad pigem mööbli tegemiseks.

Paigaldamisel tuleb laua ristlõike põhjal jälgida, et puusüü jääks väljapoole, siis ajapikku kõmmeldudes ei kaardu laua servad inetult seinast eemale. Väljapööratud süüga kummub laud kõmmeldudes vaid kergelt.

Pole vahet, kas kasutada kruvisid või naelu. Põhiline on vaid see, et need oleksid tsingitud ja naelad laua lukustamise huvides peadega.

Pane tähele

-voodrilaudise taga peab olema vähemalt 22 mm õhuvahe
-alumise voodrilaua ja veelaua vahel 5 mm õhupilu
-jäta punni ja punnipõhja vahele 3 mm paisumisvahe
-täispunn kardab paisumist rohkem kui poolpunn
-vertikaallaudise puhul takistab täispunn vihma pääsu voodri taha paremini
-karedale kuusele jääb värv siledast männist paremini

Mis on mis

-Punn: voodrilaudade omavahel lukustamise soon või kiil
-Täispunn: laua ristlõikes joonistuv täielik soon või täielik kiil
-Poolpunn: laua ristlõikes joonistuv poolsoon või poolkiil
-Punnipõhi: laua soone põhi
-Veelaud: voodrilaudise ja eenduva vundamendi vahel kaldus horisontaalne laud seinale pääsenud vee mahajuhtimiseks


www.aripaev.ee
 
Ehitus.ee artiklid
Ehitus töökohale kandideerimine Soomes
 
Töö Soomes on paljude eestlaste seas populaarne valik.
Ehitussektor on eriti hinnatud, pakkudes häid palku ja pikaajalisi töövõimalusi. Paljud tööpakkumised hõlmavad elamiskohta ning palk võib ulatuda 14-22 eurot tunnis, olenevalt oskustest.
Puhkusetasud lisanduvad sissetulekule ja preemiad makstakse kvaliteetse töö eest.
Tööstus ja tehasetöö on samuti levinud. Soome tööhõive on stabiilne ja paljud ettevõtted pakuvad pikaajalist tööd ning ühiseid koostööpartnereid.
Tööle kandideerimisel on oluline elamisluba. Selle saamine on Soome majandusministeeriumi ja valitsuse poolt reguleeritud. Soomes töötamine eeldab ka tulumaksu tasumist.
Töö valdkond ja hõive sõltuvad isiklikest oskustest ja kogemustest. Soomes töötab palju renditöötajaid, kes saavad toetuda rendifirmale elamiskoha ja tööga seotud korraldustes.
Hea on kursis olla ka Soome seadustega. Kõigis tööalastes küsimustes oskab aidata Rakennusliitto, mis seisab töötajate õiguste eest.
Kasuks tuleb Soome keele oskus ja tööga seotud jooniste lugemise oskus. Analüütika ja statistika oskused võivad olla mõnes tööpositsioonis vajalikud.
Korterid ja muud elamistingimused võivad varieeruda, seega on mõistlik uurida pakkumisi põhjalikult enne lepingu sõlmimist.
Eures süsteem ja prognoos tööturule aitavad sul leida sobiva töökoha. Ettevõtlus ja töökorraldus Soomes on hästi reguleeritud, muutes töötamise sujuvaks ja turvaliseks.
Kõik vanemad uudised leiad arhiivist
Login
Kasutaja:
Parool:
Registreeru
Unustasid parooli?

Soovitame
Energiasäästliku küttetehnika täielik tootevalik
STRAGENDO OÜ ehitus- ja mööblipuit
Kõik õigused kaitstud 2007 – 2024, ehitus.ee  |  Turismiweb.ee  |  Sisustusweb.ee
e-mail: info@ehitus.ee / tel. 6 818 880