OTSING
  Vundamendi määrab pinnas
11.09.2008

Lintvundmamendist kallim pinnapealne plaatvundament nõuab eeskujulikku soojustust ja korralikku aluskihti.

"Absoluuti määrata ei saa," iseloomustab lintvundamentide ja plaatvundamentide eelistamist Tallinna Tehnikaülikooli ehituskonstruktsioonide õppetooli dotsent Valdo Jaaniso.
Majale vundamenti tehes peab tutvuma pinnasega, kuhu soovitakse ehitada. Kui Soomes nimetatakse moreeniks liiva ja kruusa, siis Eestis on selleks tema kinnitusel savikas pinnas, mis aga on väga külmakerkeline. "Kui pinnasevesi on ikka liiga maapinna lähedal, siis mina plaatvundamenti ei teeks," jääb Jaaniso savikal pinnasel paikneva vundamendi suhtes skeptiliseks.

Lintvundament lihtsam

Lintvundament on küll töömahukam, kuid odavam. Lintvundamendi puuduseks on töömahukad kaevetööd. Plokkidest lintvundament päästab samas raske tõstetehnika kasutamisest.

Teisalt sobib lintvundament pea kõigi suuremate ja raskemate hoonete kandmiseks. Keldri puhul on lintvundament ainumõeldav. Selle ehitamisel saab peale käsitsi tehtud valuvormidega valatud taldmiku ülejäänud vundamendimüüri laduda müüritisena.

"Lintvundamendi saab erinevalt plaatvundamendist viia allapoole külmumissügavust," selgitab Jaaniso lintvundamendi suuremat külmakindust. Kui plaatvundament on piisavalt jäik, siis ei tohiks tema sõnul miskit hullu juhtuda, vaid maja kerkib tervikuna mõned sentimeetrid. Külmakerkeid aitab vältida hoolikas plaatvundamendi soojustus.
Erinevalt plaatvundamendist mõraneb külmumispiirist madalama lintvundamendiga maja kergesti. Selle vältimiseks eeldab madal lintvundament omakorda eeskujulikku soojustust.

Üldjoontes on Jaaniso tõdemusel Eestis erinevalt Soomest väikehoonete vundamendid läbi uurimata. "Suurim oht vundamentidele on ikkagi vee mõju," arutleb Jaaniso vundamentide olukorra üle.

Plaatvundament kiirem

Kui lintvundament võidab aluspinnase osas juba sügavuse abil - on ju sügavamad kihid tihedamad - siis plaatvundament eeldab korralikku aluspinnast ja killustikupatja. Ebaühtlase aluspinnase eemaldamise järel võib Jaaniso sõnul plaatvundamendi rajada edukalt niiskele mittesavikale pinnasele.

Vanadel küünidel eemaldati ju samuti lahtine mullakiht ja betoon valati otse kindlamale pinnasele, meenutab Jaaniso. "Põhja-Eesti lubjakivi peale võib plaatvundamendi otse teha. Seal pole vajadust hakata lintvundamenti kivi sisse uuristama," leiab ta.

Eramute juures domineerib lintvundament

Viktor Froidenberg, BAU Services OÜ peainsener
Lintvundamendi aluspinnasetööd sõltuvad sügavusest, pinnase püsivusest, pinnasevee kõrgusest.
Olenevalt pinnase niiskusest tuleb kasutada ühte või kahte 30-40 sentimeetri paksust killustiku aluspatja.
Kui veenivoo pinnases on ikka väga kõrge, tuleks eelistada plaatvundamenti, mis on küll kallim, kuid püsivam.

Rainer Hartikainen, Harts Ehitus OÜ juhatuse liige
Üldiselt domineerib eramute juures lintvundament, mis on oluliselt odavam. Praktikas tehakse lintvundamendi taldmik raudbetoonist, vundamendimüür fiboplokkidest. Plaatvundament eeldab kallimaid materjale. Juba ainuüksi valuvormid on siin erilised.
Probleem üldse on hoopis drenaaži tegemata jätmine.

Ardi Sillaorg, eramuomanik
Minu eramul valmis lintvundament. Kui palju see otseselt maksma läks, ma ei tea, sest tasusin terve maja eest korraga.
Vundamendi müür tehti fiboplokkidest, sisse valati raudbetoonist põrandapaneel koos vesiküttega. Vundamenditööd vältasid paar päeva, see järel kuivas see kaks nädalat.

Mis on mis

Lintvundament:
Maja välis- ja kandeseinte kontuuri järgiv tavaliselt külmumispiirist sügavam müür. Valmistatakse nt raudbetoonist, kiviplokkidest või paekivist.

Plaatvundament:
Kogu hoone alust pinda kattev katkematu raudbetoonist või võreplaat. Jääb külmumispiirist kõrgemale.

Võrdlus

Lintvundament

Eelised:
-kannab massiivsemaid ehitisi
-sobib keldri ehitamisel
-allpool külmumispiiri ei nõua korralikku soojustust
-odavam

Puudused:
-töömahukam
-kardab ebaühtlast vajumist
-pealpool külmumispiiri nõuab korralikku soojustust

Plaatvundament

Eelised:
-sobib väiksematele eramutele
-sobib ebaühtlaselt vajuvale pinnasele
-vähem töömahukas

Puudused:
-nõuab eeskujulikku soojustust
-kallim




www.aripaev.ee
 
Ehitus.ee artiklid
Ehitus töökohale kandideerimine Soomes
 
Töö Soomes on paljude eestlaste seas populaarne valik.
Ehitussektor on eriti hinnatud, pakkudes häid palku ja pikaajalisi töövõimalusi. Paljud tööpakkumised hõlmavad elamiskohta ning palk võib ulatuda 14-22 eurot tunnis, olenevalt oskustest.
Puhkusetasud lisanduvad sissetulekule ja preemiad makstakse kvaliteetse töö eest.
Tööstus ja tehasetöö on samuti levinud. Soome tööhõive on stabiilne ja paljud ettevõtted pakuvad pikaajalist tööd ning ühiseid koostööpartnereid.
Tööle kandideerimisel on oluline elamisluba. Selle saamine on Soome majandusministeeriumi ja valitsuse poolt reguleeritud. Soomes töötamine eeldab ka tulumaksu tasumist.
Töö valdkond ja hõive sõltuvad isiklikest oskustest ja kogemustest. Soomes töötab palju renditöötajaid, kes saavad toetuda rendifirmale elamiskoha ja tööga seotud korraldustes.
Hea on kursis olla ka Soome seadustega. Kõigis tööalastes küsimustes oskab aidata Rakennusliitto, mis seisab töötajate õiguste eest.
Kasuks tuleb Soome keele oskus ja tööga seotud jooniste lugemise oskus. Analüütika ja statistika oskused võivad olla mõnes tööpositsioonis vajalikud.
Korterid ja muud elamistingimused võivad varieeruda, seega on mõistlik uurida pakkumisi põhjalikult enne lepingu sõlmimist.
Eures süsteem ja prognoos tööturule aitavad sul leida sobiva töökoha. Ettevõtlus ja töökorraldus Soomes on hästi reguleeritud, muutes töötamise sujuvaks ja turvaliseks.
Kõik vanemad uudised leiad arhiivist
Login
Kasutaja:
Parool:
Registreeru
Unustasid parooli?

Soovitame
Energiasäästliku küttetehnika täielik tootevalik
STRAGENDO OÜ ehitus- ja mööblipuit
Kõik õigused kaitstud 2007 – 2024, ehitus.ee  |  Turismiweb.ee  |  Sisustusweb.ee
e-mail: info@ehitus.ee / tel. 6 818 880