OTSING
  Külmakraadid võivad põhjustada kontoris ventilatsiooni streigi
15.09.2008

Väga külmade ilmadega kipub büroohoonete ventilatsioon end välja lülitama, kuna ei jaksa sissetulevat õhuhulka ära kütta.



Nii mõnigi firma on talvel pidanud muret tundma ventilatsiooni kehva toimimise pärast, arvates, et ventilatsioon on kinni külmunud.

"Ventilatsioon ise ei saa kunagi kinni külmuda, ära võib külmuda veeküttekalorifeer, mis asetseb ventilatsiooniagregaadis," ütleb OÜ Koda Ehitus tegevdirektor Tarvo Virve.

"Meile teadaolevatel objektidel on õhusoojendusseadme kalorifeer kinni külmunud umbes 5% juhtudest, eriti tihti juhtus seda jaanuari alguse pakasega," sõnab Arto Künnapas OÜ Erlandist.

ASi Clik hooldusosakonna juhataja Allan Suurkask kommenteerib: "Külmumine on siiski äärmuslik, ebameeldivate tagajärgedega avarii, mis on mingi komponendi mittetöötamise tagajärg. Peamisteks probleemideks on, et ventilatsioon hakkab tööle poolel kiirusel või rakendub ventilatsiooni külmumiskaitse."



"Külmumiskaitse põhimõte seisneb selles, et kui veetemperatuur langeb kalorifeeris näiteks alla +10 kraadi, rakendub külmumiskaitse ja lülitab ventilatsiooni välja, millega seoses sulguvad ka seadmete õhuklapid," selgitab Virve.

Ventilatsiooni puhul algab teoreetiliselt ohtlik tsoon null kraadist. "Reaalsuses algab suurem oht muidugi

-20 kraadist allapoole, sest Eesti tingimustes on projekteerimisel arvutuslik talvine välisõhutemperatuur -22 kraadi," räägib Suurkask. "Nendest temperatuuridest allapoole on tegu süsteemide jaoks ekstreemse olukorraga."

Väga suurte külmade puhul peaks sundventilatsioon töötama poolel kiirusel, mitte täiskiirusel, kuna see hoiab ära kalorifeeri külmumise. "Väga külmade ilmade puhul ei jõua kalorifeer lihtsalt seda õhuhulka ära kütta," lausub Virve.

"Kuid reeglina on juba ventilatsiooni automaatika niimoodi projekteeritud ja ehitatud, et kui välisõhutemperatuur langeb alla etteantud külmakraadi, siis lülitab seade ennast poolele kiirusele."

Kui aga külmumiskaitse on ventilatsiooni välja lülitanud, tuleks kutsuda hooldus- või torutöid teostav firma. Avarii korral tuleb kiiresti välja lülitada ventilatsiooniga seotud seadmed ja sulgeda õigest kohast vesi. Parandamine sõltub suurel määral firmast ja sellest, kui kiiresti leitakse ja tarnitakse vajaminevad varuosad, aga ka ventilatsiooniagregaadi suurusest ning külmumise ulatusest.

Parandamine võib kesta ühest päevast nädalani. "Kuid võib ette tulla ka olukordi, kus parandamine ei ole võimalik ning tuleb tellida uus kalorifeer," tõdeb Suurkask.

Päris käredate külmade puhul saavad abi esmajärjekorras need firmad, kellel on sõlmitud hoolduslepingud, teistel tuleb oodata mitu päeva. "Kui aga tegemist on juhusliku külmumisega, mitte külmal ajal, saab abi kiiresti," lubab Künnapas.

"Kindlasti tuleks mõelda sellele, kuidas ehitada nii, et tagajärjed oleksid vähem ebameeldivad," sõnab Suurkask. Ventilatsioonikambri põrand peab olema veekindel ja põrandalt peab olema tagatud äravool kanalisatsiooni.

"Tähelepanu tuleb pöörata ka korralisele hooldusele, mis ennetab igasuguseid probleeme," lisab Tarvo Virve.


www.aripaev.ee
 
Ehitus.ee artiklid
Ehitus töökohale kandideerimine Soomes
 
Töö Soomes on paljude eestlaste seas populaarne valik.
Ehitussektor on eriti hinnatud, pakkudes häid palku ja pikaajalisi töövõimalusi. Paljud tööpakkumised hõlmavad elamiskohta ning palk võib ulatuda 14-22 eurot tunnis, olenevalt oskustest.
Puhkusetasud lisanduvad sissetulekule ja preemiad makstakse kvaliteetse töö eest.
Tööstus ja tehasetöö on samuti levinud. Soome tööhõive on stabiilne ja paljud ettevõtted pakuvad pikaajalist tööd ning ühiseid koostööpartnereid.
Tööle kandideerimisel on oluline elamisluba. Selle saamine on Soome majandusministeeriumi ja valitsuse poolt reguleeritud. Soomes töötamine eeldab ka tulumaksu tasumist.
Töö valdkond ja hõive sõltuvad isiklikest oskustest ja kogemustest. Soomes töötab palju renditöötajaid, kes saavad toetuda rendifirmale elamiskoha ja tööga seotud korraldustes.
Hea on kursis olla ka Soome seadustega. Kõigis tööalastes küsimustes oskab aidata Rakennusliitto, mis seisab töötajate õiguste eest.
Kasuks tuleb Soome keele oskus ja tööga seotud jooniste lugemise oskus. Analüütika ja statistika oskused võivad olla mõnes tööpositsioonis vajalikud.
Korterid ja muud elamistingimused võivad varieeruda, seega on mõistlik uurida pakkumisi põhjalikult enne lepingu sõlmimist.
Eures süsteem ja prognoos tööturule aitavad sul leida sobiva töökoha. Ettevõtlus ja töökorraldus Soomes on hästi reguleeritud, muutes töötamise sujuvaks ja turvaliseks.
Kõik vanemad uudised leiad arhiivist
Login
Kasutaja:
Parool:
Registreeru
Unustasid parooli?

Soovitame
Energiasäästliku küttetehnika täielik tootevalik
STRAGENDO OÜ ehitus- ja mööblipuit
Kõik õigused kaitstud 2007 – 2024, ehitus.ee  |  Turismiweb.ee  |  Sisustusweb.ee
e-mail: info@ehitus.ee / tel. 6 818 880