OTSING
  Kas ehitustöid tellida või üritada ise teha?
25.01.2010

Kas tellida oma maja ehitus võtmed kätte meetodil? Või hoopis ise oma oskused proovile panna ning ise oma maja ehitamisel aktiivselt kaasa lüüa? Kas piirduda tööde organiseerimisega ja juhtimisega, või teha ka ise osasid ehitustöid reaalselt oma kätega?


Ise oma maja ehitamine

Iga töö ja selles suhtes pole ka ehitus erand, nõuab oskusi, teadmisi ja vaja läheks ka kogemusi. On inimesi, kes sõna otseses mõttes, terve oma maja, ehitavad oma vabast ajast ning põhitöö kõrvalt nn. kivi-kivi haaval. Ma olen alati selliste inimeste otsusekindlust ja pühendumust kõrgelt hinnanud, sest see on ju kõige vaevanõudvam ja raskeim viis oma kodumajani jõuda. Sundida ennast, iga tööpäeva lõpus ja oma poolelioleva maja juures mõned tööd ette võtta, on väga raske. Selliselt ise töid tehes, eriti kui pole ehitusega varasemast suurt kokku puutunud, on väga palju õppida ning eks õppimisele ja info hankimisele kulub märkimisväärselt aega. Nii ehitades võib ja sageli ka kulub aastaid, enne kui maja valmis saab.


Mis võivad olla peamised põhjused, miks inimene ise haamri ja naela kätte võtab ja oma maja ehitama asub?

*Soov teha ise
See on ürgne väljakutse, teha ise oma kodu ja kindlasti pole midagi paremat sellest tundest kui lõpuks maja valmis ja sinna elama asuda saab. Teadmine, et see on ise tehtud, annab majale väärtust ja kodu tunnet juurde.


* Kokkuhoid või pole laenuvõimalusi
Sageli asutakse maja ise ehitama just kokkuhoiu mõttes. Ise tehes hoiab ju tööjõukuludelt kokku. Kas alati ka see kokkuhoid reaalselt tekib on iseküsimus, sest aeg, mis kulub ehitamisele pikeneb oluliselt ja ka oma aeg maksab midagi.
Iseehitamise teele võib tekkida vajadus asuda ka seetõttu, et pangast ei õnnestu laenu saada või nagu praeguses turusisuatsioonis - laenu uusi väljamakseid ei tehta, kuna ehitatava maja ja lisatagatiste turuväärtus on langenud. Sellises olukorras on paljud asunud edasi ehitama oma sissetulekute abil, väikeste töölõikude kaupa.

Ise ehitustöid ette võttes, sobiks selleks tööks väiksema suvemaja või sauna ehitamine. See on selline paras väljakutse, mis annab hea võimaluse oma teadmisi, oskusi ning kindlasti ka oma tahtejõudu proovile panna.

Ehitustööde tellimine

Ehitustööde tellimine olgu see siis töölõikude kaupa või ka võtmed kätte lahendusena, vajab samuti aega ja pühendamist ning kindlasti ka palju õppimist. Isegi kui kasutada asjatundjate abi on mõistlik ka endale selgeks teha, kuidas töid tehakse ja milliseid materjale kasutatakse.

Elu on näidanud, et need, kes ainult ehitaja teadlikusele lootma jäävad, saavad sageli tagasilöökide osaliseks.

Tööde tellimisel tuleks hea tulemuse saamisel pöörata peatähelepanu kahele omavahel seotud teemale:

* Lähteülesanne, projekt või tööde kirjeldus
Palju probleeme tekib seetõttu, et pole koostatud põhjalikku lähteülesannet või tellitud korralikku projekti. See annab võimaluse ehitajal omamoodi asju lahendada, sageli ka vigadega ja see ei pruugi ühtida tellija ettekujutusega.

* Ehitustööde kontrollimine
Tööde kontrollimine on seotud korraliku projektiga, sest ilma hea projektita ei saa ka ehitustööde teostamist korrektselt kontrollida. Mida täpsemalt tööde kontrollimisel vaadata ja mis on oluline? See vajab teadmisi ning ilma tööga seotud nüansse teadmata ei ole see võimalik.


Mida selgemat ettekujutust omab ehitustööde tellija tellitavatest töödest, seda parem on lõpptulemus.

Kokkuvõtteks

Minu soovitus on ehitustööde tellimisel mõelda ja olla sama pühendunud nagu need, kes ise oma maja „kivi - kivi haaval” ehitavad ehk teadma, miks ja kuidas töid teostatakse ja milliseid materjale ja kuidas kasutada.


Sellise mõttenurga alt oma maja ehitustöid tellides on võimalik ennetada suur hulk probleeme ja Sinu maja saab kvaliteetne. Lisaks sujub ka ehitustöö ehitajaga paremini, sest teadlik tellija sunnib ka ehitusfirmat rohkem pingutama.

Kas Sina teed piisavalt eeltööd enne ehitustöid tellima või tegema asudes?

Majaehitaja tasuta minikursus
Enne kui alustad oma maja ehitamisega telli siit endale tasuta 7 osaline kursus, mis aitab sul oma maja edukalt ehitada.

Telli tasuta minikursus SIIT!


Eno Pappel
majaehitaja.ee koolituskeskkonna looja
www.majaehitaja.ee
 
Ehitus.ee artiklid
Kõik vanemad uudised leiad arhiivist
Login
Kasutaja:
Parool:
Registreeru
Unustasid parooli?


Soovitame
ELUS PEAB VÄRVI OLEMA
Kõik õigused kaitstud 2007 – 2024, ehitus.ee  |  Turismiweb.ee  |  Sisustusweb.ee
e-mail: info@ehitus.ee / tel. 6 818 880