|
|
Mida peaks teadma oma maja ehitamist pildistades?
11.10.2010
Tavaliselt oma maja ehitamist alustades tehakse hoolega pilte ja see on kindlasti õige. Õige pole aga alati see, kuidas pildistatakse ja mida. Pean siinkohal silmas pilte, mida saaks hiljem tööde kvaliteedi ja täpsete asukohtade jaoks kasutada.
Olen näinud päris paljude majaehitajate poolt tehtud pilte, mis on peaasjalikult üldplaanid ja suhteliselt kaugelt võetud, et maja või ruum tervikuna pildile peale mahuks. Seda kõike on tore küll sõpradele fotoalbumist näidata, kuid sellised pildid ei aita näiteks teada saada, kuidas see veetoru ikkagi täpselt seinas jookseb? Või kuidas konkreetne sõlm katusekontruktsioonis tehti, või kuidas see nurk täpselt soojustati?
Võib ju küsida, mul on olemas joonised ja seal on täpselt kõik vajalik kirjas, milleks mulle pilte vaja? Kuid vastus on väga lihtne - tegelikult tehakse sageli tööd veidi teistmoodi, kui projektis kirjas. Kui aga on olemas pildid reaalselt teostatud töö osas, näiteks enne kui põrandakonstruktsioon kinni kaetakse, siis on asi täpselt teada.
Piltide tegemine on oluline järgmistel põhjustel:
* Aitab täpsemalt määrata torude, püstikute ja juhtmete asukohti, näiteks kappide seina panemisel (kuigi on olemas ka tehnilised vahendid näiteks elektrijuhtmete asukoha määramiseks, on hea pilt juhtmete asukoha kohta sageli veelgi täpsem).
Asukohtade määramisel on kasulik näiteks enne seina pandud elektrijuhtmete pildistamist panna seina äärde ka lahtine mõõdulint, mis näitaks kaugust mõnest nurgast. Nii pildistades on võimalik hiljem pilti suurendades väga täpselt asukohad teada saada.
* Kaetud tööde kohta tehtud pildid aitavad hiljem võimalike probleemide korral selgitada välja võimalikud põhjused ning asukohad, mis vajaksid parandamist.
* Täpsed pildid oma maja konstruktsioonide kohta, aitavad tõendada tööde kvaliteeti ning kinnisvara müügi korral on sellised tõestusmaterjalid väga hea müügiargument, mis aitab saada head hinda.
Soovitan pildistada kogu oma maja ehitamisperioodil võimalikult palju detaile, sõlmi nn. suures plaanis ja alati õigel ajal. Selleks lepi varakult ehitajaga kokku tööde ülevaatuse ajad enne kaetud tööde lõpetamist, et saaksid piltidele kõik olulise, millele enam hiljem juurdepääsu ei ole.
Piltide tegemisel peaks need arvutisse laadima nii, et oleks oleks täpselt teada, mis ruumi või konstruktsiooni kohta on need pildid tehtud. Kui pilte on palju siis võivad pildid kergesti segamini minna. Kasulik on, kas panna kataloogile nimi või sinna kataloogi panna õiged pildid või igale pildifailile panna kohe õige nimi, mis võimaldaks hiljem eksimatult õige koha tuvastada.
Maja kui terviku jäädvustamisel soovitan aga valida üks kindel koht maja põhifassaadist kaugemal, kus maja edenemist näiteks iga 2-3 nädala tagant pildistada. Selliselt on hiljem põnev vaadata ühe vaatenurga alt, kuidas sammhaaval maja valmis saab.
Head pildistamist!
Eno Pappel |
|
|
|
|
|