OTSING
  Evari Ehitus annab nõu, millal on aeg mõelda kortermaja katuse renoveerimisele ja kuidas seda õigesti teha
16.04.2018

Igal katusel on oma eluiga, mis jääb sõltuvalt materjalist, paigaldusest, asukohast ja hooldusest 10 - 40 aasta vahele. Seejärel on käes aeg katuse vahetamiseks või renoveerimiseks - seejuures võivad katused vananeda nii füüsiliselt kui moraalselt. Millal on õige aeg mõelda katuse uuendamisele ja kuidas ehitada tõeliselt pikaajalist katust, räägib üle 25 aasta katuste ehitamisega tegelenud OÜ Evari Ehitus juht Rein Kala.

Füüsiliselt vananedes ei täida katused enam sellele pandud eesmärke ehk enamasti ei pea katused vett, ehituskonstruktsioonid märguvad, parandamine on kulukas, parandamisega saadud positiivne tulemus on lühiajaline. Moraalse vananemise korral aga ei rahulda olemasoleva katuse lahendus katuse omanikku. Näiteks on turule tulnud uued ja paremad materjalid, katuse soojustus ei ole piisavalt hea, katuse väljanägemine ei vasta soovidele või on vaja muuta katuse asukohta, konstruktsiooni või kuju.



Katuse renoveerimisele või vahetamisele peab aga kindlasti hakkama mõtlema siis, kui selle parandustööde sagedus hakkab tihenema, remondiks kuluvad summad järjest suurenevad või visuaalsel vaatlemisel on näha tuntavaid katusematerjalide vananemise tunnuseid. Tänapäeval leidub hulganisti katuseid, mille kohta võib öelda, et need on enneaegselt vananenud. Seda võib põhjustada ehitamise ajal tehtud vead, ebakvaliteediliste materjalide kasutamine, samuti mittenõuetekohane ekspluatatsioon ja ebapiisav hooldus.

Kindlasti ei tohi katust kasutada selleks mitte ettenähtud tegevusteks. On lubamatu vigastada katusekatet mistahes tegevusega: antennide, kaablite, seadmete paigaldamiseks tuleb kasutada selleks otstarbeks valmistatud vahendeid, katust ei tohi kasutada prügilana ning mittevajalikud asjad tuleb katuselt eemaldada. Samuti peab katust regulaarselt hooldama: kevadel pärast lume sulamist, sügisel enne külmade tulekut, pärast ekstreemseid loodusnähtusi ning pärast erinevaid töid nagu antenni paigaldus või korstna remont.

Mis on oluline katusetöödega alustamisel?

Kõigepealt on vaja kindlaks teha vajaminevate tööde ulatus: mida täpsemalt seda teha, seda vähem on hiljem üllatusi. Kõige kindlam on tellida teha vajavatele töödele projekt. Tööde tegemiseks peaks olema põhiprojekt, keerukamate katuste puhul ka tööprojekt. Projekti tellib üldjuhul tellija ning suuremahuliste tööde korral peab projekti kinnitama kohalikus omavalitsuses. Projekti olemasolul on tellijal hea korraldada ehitushanget ja ära jäävad tööde käigus tekkida võivad vaidlused. Alati on soodsam teha töid üks kord ja korralikult, kui mitu korda ja ikka uuesti ja uuesti!

Väga oluline osa on katuse ehitamisel professionaalse ehitaja leidmisel, sest ehitusvead tekivad tavaliselt ikka ebapiisava kvalifikatsiooniga, juhuslikku ja vähetuntud tööjõudu kasutades. Soovitav on kasutada tuntud ja turul pikemat aega olnud firmade teenuseid, kuid ikkagi tasub firma valikul uurida nende tausta kõikvõimalikest allikatest, hinnata firma usaldusväärsust, vaadata kodulehe olemasolu ja tõsiseltvõetavust ning referentse ja arvustusi.

Katuseremondi korral peab arvestama mõningaste ebamugavustega

Esimene ebamugavus on seotud materjalide objektile toomisega. Maja ümber peab olema piisavalt ruumi, et suured autod ja kraanad mahuksid liikuma, mis tähendav, et selleks ajaks tuleb ümber korraldada autode parkimine maja ümber. Teiseks liiguvad ehitamise ajal majas ehitusmehed ning iga liikumine toob endaga kaasa mõningal määral prahti ja tolmu. Kolmandaks on teadagi müra, mis ehitusega kaasneb - puurimine, saagimine, toksimine. Ja neljandaks tuleb katuselt eemaldada kõik aastatega kogunenud mittevajalik juhtmestik, amortiseerunud tehnika ja muud esemed.



Parim valik kortermajadele on lamekatus

Enamus kortermajasid Eestis on ehitatud lamekatusega, mis on teistest katuseliikidest soodsaim ja paljudel juhtudel ka ainulahenduseks. Kuna energiahind järjepidevalt tõuseb, on enne katuste renoveerimist vajalik üle vaadata hoone piirete, sealhulgas ka katuste soojustuse vastavus tänapäeva nõuetele. Enamus juhtudel on vajalik paigaldada katustele lisasoojustus – selleks kasutatakse nii plaatvahtsoojustusi kui ka kõvasid katusevillasid. Kasutatava soojustusmaterjalide survetugevus sõltub katuse kasutusest ja peab vastama katuseehitus normidele. Kortermajade renoveerimisel olemasolevat vana katust tavaliselt alt ära ei võeta. Lisasoojustuse paksus selgub projekteerimise käigus ja sõltub paljuski olemasolevast katusest.

Hüdroisolatsioon ehk katusekate ehitatakse enamasti kahekordsest SBS-bituumenrullmaterjalist, mille ruutmeetri kaalud on normeeritud. Aluskiht peab olema vähemalt 4 kilogrammi ja pealiskiht vähemalt 5 kilogrammi ruutmeeter. Materjali valikul tuleb arvestada ka bituumeni koostist ja materjalidele tugevust andva tugikanga materjali ning kaalu. Soovitav on kasutada polüestertugikangaga rullmaterjale, millede tugikangaste kaal on vähemalt 160 g/m2.

Rullmaterjale toodetakse väga erinevates tehastes ja väga erineva kvaliteediga. Kuigi visuaalselt vaadates ei ole materjali kvaliteet silmaga näha, tuleb hoolega kaaluda materjali hinna ja kvaliteedi suhet. Igal materjalil on kaasas toote leht koos materjali iseloomustavate näitajatega. Erinevatest näitajatest arusaamiseks on soovitav kasutada asjatundjate abi, sest nagu öeldud – kehvade materjalide kasutamisel jääb katuse eluiga oodatust tunduvalt lühemaks.



Suurimad vead, mida katuse remondi või selle planeerimise juures tehakse:
- Remondi planeerimisega alustatakse liiga hilja, alles siis, kui probleem on suur, mis omakorda jätab planeerimisele vähe aega ja tekitab pingeid;
- Vajaminevate tööde kindlakstegemisele ei kaasata oma ala asjatundjaid ja jäetakse tegelikud probleemid tähelepanuta;
- Tööde tegemisel kasutatakse säästulahendusi ja odavaid materjale, mille tulemusel jääb renoveeritava katuse eluiga oodatust tunduvalt lühemaks;
- Tööde tegemiseks kasutatakse juhuslikke inimesi või vähetuntud firmasid, kelle oskusteave katuste ehitamiseks ei pruugi olla piisav. Nii saadakse paremal juhul ehk katus soodsamalt valmis ja juhul kui saadakse, aga pole sugugi harvad juhtumid, kus peale mõnda talve peab katuse uuesti ehitama.

Evari Ehituse tehtud töödest ja tänapäevasest lamekatuse tehnoloogiast saab rohkem uurida allolevatelt kontaktidelt:

Aadress: Kassisilma 4, Räni alevik, Kambja vald, 61708 Tartumaa
Telefon: +372 738 0927
Mobiil: +372 506 0579
E-post: evari@evari.ee
Koduleht: www.evari.ee
Facebook
 
Firmainfo
  Evari Ehitus OÜ

Telefon: 738 0927, 506 0579
E-mail: Saada kiri
WWW: www.evari.ee


Aadress: Riia 130, Tartu, Tartumaa
Reg. kood: 10985497
 
Ehitus.ee artiklid
Ehitus töökohale kandideerimine Soomes
 
Töö Soomes on paljude eestlaste seas populaarne valik.
Ehitussektor on eriti hinnatud, pakkudes häid palku ja pikaajalisi töövõimalusi. Paljud tööpakkumised hõlmavad elamiskohta ning palk võib ulatuda 14-22 eurot tunnis, olenevalt oskustest.
Puhkusetasud lisanduvad sissetulekule ja preemiad makstakse kvaliteetse töö eest.
Tööstus ja tehasetöö on samuti levinud. Soome tööhõive on stabiilne ja paljud ettevõtted pakuvad pikaajalist tööd ning ühiseid koostööpartnereid.
Tööle kandideerimisel on oluline elamisluba. Selle saamine on Soome majandusministeeriumi ja valitsuse poolt reguleeritud. Soomes töötamine eeldab ka tulumaksu tasumist.
Töö valdkond ja hõive sõltuvad isiklikest oskustest ja kogemustest. Soomes töötab palju renditöötajaid, kes saavad toetuda rendifirmale elamiskoha ja tööga seotud korraldustes.
Hea on kursis olla ka Soome seadustega. Kõigis tööalastes küsimustes oskab aidata Rakennusliitto, mis seisab töötajate õiguste eest.
Kasuks tuleb Soome keele oskus ja tööga seotud jooniste lugemise oskus. Analüütika ja statistika oskused võivad olla mõnes tööpositsioonis vajalikud.
Korterid ja muud elamistingimused võivad varieeruda, seega on mõistlik uurida pakkumisi põhjalikult enne lepingu sõlmimist.
Eures süsteem ja prognoos tööturule aitavad sul leida sobiva töökoha. Ettevõtlus ja töökorraldus Soomes on hästi reguleeritud, muutes töötamise sujuvaks ja turvaliseks.
Kõik vanemad uudised leiad arhiivist
Login
Kasutaja:
Parool:
Registreeru
Unustasid parooli?

Soovitame
Energiasäästliku küttetehnika täielik tootevalik
STRAGENDO OÜ ehitus- ja mööblipuit
Kõik õigused kaitstud 2007 – 2024, ehitus.ee  |  Turismiweb.ee  |  Sisustusweb.ee
e-mail: info@ehitus.ee / tel. 6 818 880