|
|
Eksperdid: eestlased värvivad oma maju järjest põnevamaks ja eriti moes on see eriline toon
02.10.2024
Eesti juhtiva puidutootja Puidukoja ja suurima jaemüüja Puumarketi ekspertide sõnul on eestlaste majade fassaadid muutunud ajaga põnevamaks ning viimaste trendide järgi paigaldatakse nii laudist tavapärasest teistmoodi kui pastelsete värvide kõrval on tulnud moodi väga silmatorkavad ja kontrastsed toonid.
Puidukoja müügiarendusjuht Ulli Karu sõnutsi sobib varasügisene jahedam ilm nii maja värvimiseks kui muudeks fassaaditöödeks hästi. „Suvise lauspäikesega fassaaditööde tegemine võib kahjustada kattematerjalide omadusi ja paigaldamise kvaliteeti, mõjutades nii nakkumist kui kuivamisaega. Seepärast ongi näiteks sügisel värvimisel mitmed plussid – päikese intensiivsus on madalam, mis tähendab, et pinnakate kuivab ühtlasemalt, ilma, et UV-kiirgus seda kahjustaks,“ rääkis Karu.
Puumarketi Tartu osakonna juhataja Mari-Liis Mihkelsoni sõnul on maja fassaadivärvide osas kaks vastandlikku trendi. „Palju on traditsioonilist kollast või pruunikat ning uuemates rajoonides on levinud halliks toonitud laudis, mida teinekord erksamate detailidega huvitavamaks muudetakse. Maakohtades ja eriti saartel kasutatakse palju klassikalist rootsi punast värvi,“ toob Mihkelson välja.
„Traditsiooniliste toonide kõrval on viimastel aastatel aga väga moodi läinud kontrastsed värvid. Must ja valge on juba pikalt kasutusel, aga nüüd värvitakse maju järjest enam veinipunaseks või tumesiniseks ja eriti moes on mürk- või tumeroheline värv, mida kombineeritakse koos mustade aknaraamidega. Tõusmas on ka metallitooni värvid, mis annavad moodsa ilme, kuid neid kasutatakse pigem aktsendi andmiseks,“ kõneles Mihkelson.
„Puidukoja tooted, mida Puumarketist leida võib, on ideaalne valik neile, kes soovivad julgeid ja trendikaid lahendusi oma kodu välisilmes. Sealhulgas on valikus ka juba tehases kvaliteetselt eelvärvitud fassaadilauad,“ lisas Mihkelson.
„Kui üldiselt ollakse harjunud, et eestlaste majade välisvoodrilauad kinnitatakse pigem horisontaalselt, siis nüüd paigaldatakse järjest rohkem püstipidi, diagonaalis või kasutatakse üldse lühikesi lauajuppe. Puidukoda on selles valdkonnas ekspert ja nende tooted, mida Puumarketist leida võib, pakuvad suurepäraseid lahendusi ka kõige nõudlikumale maitsele,“ ütles Mihkelson.
„Reeglina annab sopilisematele või väiksematele fassaadipindadele kitsam ja reljeefsema profiiliga laudis õhulisust juurde. Suurtele pindadele sobib paremini laiem ja tagasihoidlikum profiil. Suur trend on fassaadimaterjalide kombineerimine – kõrvuti kasutatakse nii puitu, klaasi, metalli, krohvi kui kivist seinapinda,“ rääkis Puidukoja müügiarendusjuht.
Sileda või hööveldatud laua kasutamise määrab asukoht
Mari-Liis Mihkelsoni sõnul on fassaadilaudisel kolm viimistlusevarianti – rihveldatud, peensaetud või täiesti sile ning nende kasutus oleneb ühest küljest küll maitsest, aga tegelikult tuleb arvestada ka praktilist kasutust. „Voodrilaua valikul peaks jälgima, kus maja paikneb. Rihveldatud või saepinnaline voodrilaud imab rohkem värvi sisse, mis tagab pikema eluea, aga samas on seda keerulisem puhastada,“ ütles Mihkelson. „Kui vajate vastupidavat ja kvaliteetset fassaadilauda, siis tasub uurida Puidukoja pakkumisi, mida Puumarketist leida võib. Nende tooted on tuntud oma töökindluse ja kvaliteedi poolest,“ soovitas Mihkelson.
„Silehöövellauast fassaadi on vastupidiselt aga oluliselt lihtsam puhtana hoida, kuid seda tuleb tihedamini värvida. Seega, kui maja asub kohas, kus on palju tolmu ja fassaad määrdub kiiresti, näiteks suuremate teede ääres, siis on mõistlik kasutada siledapinnalist laudist,“ lausus Mihkelson.
„Lisaks pinnatekstuurile on oluline jälgida ka voodrilaua paksust. Mida paksem on laud, seda stabiilsem ja vastupidavam on maja välisfassaad. Voodrilaud võiks vähemalt 18 millimeetri, aga veel parem kui 21 või isegi 25 millimeetri paksune olla,“ lisas Mihkelson. |
|
|
|
|
|